Nichicon UWX0G560MCR1GB
UWX0G560MCR1GB
Part No.:
UWX0G560MCR1GB
Datasheet:
ShinYuaUWX0G560MCR1GB.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 4V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
4 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
42 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
63 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.213 (5.40mm)
SurfaceMountLandSize:
0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm)