Nichicon UWX0J151MCR1GB
UWX0J151MCR1GB
Part No.:
UWX0J151MCR1GB
Datasheet:
ShinYuaUWX0J151MCR1GB.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V SMD
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
71 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
106.5 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.213 (5.40mm)
SurfaceMountLandSize:
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)