Nichicon UWX0J470MCR1GB
UWX0J470MCR1GB
Part No.:
UWX0J470MCR1GB
Datasheet:
ShinYuaUWX0J470MCR1GB.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
45 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
67.5 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.213 (5.40mm)
SurfaceMountLandSize:
0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm)