Nichicon UWX1C560MCL1GB
UWX1C560MCL1GB
Part No.:
UWX1C560MCL1GB
Datasheet:
ShinYuaUWX1C560MCL1GB.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 16V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
63 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
114 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.213 (5.40mm)
SurfaceMountLandSize:
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)