Nichicon UWX1E220MCR1GB
UWX1E220MCR1GB
Part No.:
UWX1E220MCR1GB
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUWX1E220MCR1GB.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
UWX
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
42 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
63 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.213 (5.40mm)
SurfaceMountLandSize:
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)