Nichicon UWX1E4R7MCR2GB
UWX1E4R7MCR2GB
Part No.:
UWX1E4R7MCR2GB
Datasheet:
ShinYuaUWX1E4R7MCR2GB.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
12 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
18 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.118 Dia (3.00mm)
Height-Seated(Max):
0.213 (5.40mm)
SurfaceMountLandSize:
0.130 L x 0.130 W (3.30mm x 3.30mm)