Omron Electronics Inc-EMC Div V-10G-1A4-K
V-10G-1A4-K
Part No.:
V-10G-1A4-K
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Category:
Snap Action, Limit Switches
Package:
Datasheet:
ShinYuaV-10G-1A4-K.pdf
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 250V
Packaging:
Tray
Series:
V
ProductStatus:
Active
Circuit:
SPDT
SwitchFunction:
On-Mom
CurrentRating(Amps):
10A (AC), 100mA (DC)
VoltageRating-AC:
250 V
VoltageRating-DC:
125 V
ActuatorType:
Round (Pin Plunger)
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
Solder, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
IngressProtection:
IP40
Features:
OperatingForce:
100gf
ReleaseForce:
20gf
Pretravel:
0.047 (1.2mm)
DifferentialTravel:
0.016 (0.4mm)
Overtravel:
0.040 (1.0mm)