Carling Technologies V15AK114-1RR00-000
V15AK114-1RR00-000
Part No.:
V15AK114-1RR00-000
Manufacturer:
Carling Technologies
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
V15AK114-1RR00-000.pdf
Description:
SWITCH ROCKER
Packaging:
Bulk
Series:
Contura® V
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
SPST
SwitchFunction:
On-Off
CurrentRating(Amps):
15A (AC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
ActuatorType:
Concave (Standard V) - Illuminated
Color-Actuator/Cap:
Black
ActuatorMarking:
No Marking
IlluminationTypeColor:
Neon, Red/Red
IlluminationVoltage(Nominal):
125 VAC
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
IngressProtection:
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features:
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm