Carling Technologies V1B2AJ0B-G8C63-300
V1B2AJ0B-G8C63-300
Part No.:
V1B2AJ0B-G8C63-300
Manufacturer:
Carling Technologies
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
V1B2AJ0B-G8C63-300.pdf
Description:
SWITCH ROCKER
Packaging:
Bulk
Series:
Contura® V
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
SPST
SwitchFunction:
On-Off
CurrentRating(Amps):
15A (DC)
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
24 V
ActuatorType:
Convex (Reverse V) - Illuminated
Color-Actuator/Cap:
Black
ActuatorMarking:
Low Beam - High Beam, Vertical
IlluminationTypeColor:
LED, Green
IlluminationVoltage(Nominal):
24 VDC
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
IngressProtection:
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features:
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm