Vicor Corporation V48C5C100BL
V48C5C100BL
Part No.:
V48C5C100BL
Manufacturer:
Vicor Corporation
Category:
DC DC Converters
Package:
Quarter Brick
Datasheet:
ShinYuaV48C5C100BL.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V 100W
  • Related Categories
Package/Case:
Quarter Brick
Packaging:
Tube
Series:
MICRO (100W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
36V
Voltage-Input(Max):
75V
Voltage-Output1:
5V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
20A
Power(Watts):
100 W
Voltage-Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OVP, UVLO
OperatingTemperature:
-20°C ~ 100°C
Efficiency:
85%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.28 L x 1.45 W x 0.62 H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)