Carling Technologies VB12AT0C-ARB00-000
VB12AT0C-ARB00-000
Part No.:
VB12AT0C-ARB00-000
Manufacturer:
Carling Technologies
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
VB12AT0C-ARB00-000.pdf
Description:
SWITCH ROCKER
Packaging:
Bulk
Series:
Contura® V
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
DPST-NO
SwitchFunction:
Off-Mom
CurrentRating(Amps):
0.4VA (DC)
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
28 V
ActuatorType:
Convex (Reverse V) - Illuminated
Color-Actuator/Cap:
Black
ActuatorMarking:
No Marking
IlluminationTypeColor:
LED, Red
IlluminationVoltage(Nominal):
12 VDC
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
IngressProtection:
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features:
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm