Amphenol Anytek VC1300510000G
VC1300510000G
Part No.:
VC1300510000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYuaVC1300510000G.pdf
Description:
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 7.62MM
Packaging:
Bulk
Series:
07-762
ProductStatus:
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
NumberofPositions:
13
PositionsPerLevel:
13
NumberofLevels:
1
Pitch:
0.300 (7.62mm)
HeaderOrientation:
Vertical
PlugWireEntry:
TerminationStyle:
Solder
MountingType:
Through Hole
Current-IEC:
Voltage-IEC:
Current-UL:
32 A
Voltage-UL:
300 V
WireGaugeorRange-AWG:
WireGaugeorRange-mm²:
Color:
Green
OperatingTemperature:
-40°C ~ 115°C