Carling Technologies VD51S004-6ZZ15-000
VD51S004-6ZZ15-000
Part No.:
VD51S004-6ZZ15-000
Manufacturer:
Carling Technologies
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
VD51S004-6ZZ15-000.pdf
Description:
SWITCH ROCKER
Packaging:
Bulk
Series:
Contura® V
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
DPDT
SwitchFunction:
On-On
CurrentRating(Amps):
15A (AC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
ActuatorType:
Convex (Reverse V)
Color-Actuator/Cap:
Black
ActuatorMarking:
OFF ON, Horizontal
IlluminationTypeColor:
IlluminationVoltage(Nominal):
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
IngressProtection:
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features:
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm