Amphenol Anytek VK2072500000G
VK2072500000G
Part No.:
VK2072500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYuaVK2072500000G.pdf
Description:
TERM BLOCK HDR 20POS 45DEG 5MM
Packaging:
Bulk
Series:
VK
ProductStatus:
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
NumberofPositions:
20
PositionsPerLevel:
20
NumberofLevels:
1
Pitch:
0.197 (5.00mm)
HeaderOrientation:
45°
PlugWireEntry:
TerminationStyle:
Solder
MountingType:
Through Hole
Current-IEC:
Voltage-IEC:
Current-UL:
15 A
Voltage-UL:
300 V
WireGaugeorRange-AWG:
WireGaugeorRange-mm²:
Color:
Green
OperatingTemperature:
-40°C ~ 115°C