Carling Technologies VL12U66C-00000-000
VL12U66C-00000-000
Part No.:
VL12U66C-00000-000
Manufacturer:
Carling Technologies
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
VL12U66C-00000-000.pdf
Description:
SWITCH ROCKER
Packaging:
Bulk
Series:
Contura® V
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
DPDT
SwitchFunction:
Mom-Off-Mom
CurrentRating(Amps):
0.4VA (DC)
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
28 V
ActuatorType:
Actuator Arm, Cap Required - Illuminated
Color-Actuator/Cap:
ActuatorMarking:
Varies by Cap
IlluminationTypeColor:
Incandescent
IlluminationVoltage(Nominal):
12 VAC/DC
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
IngressProtection:
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features:
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm