Triad Magnetics VPL10-5000
VPL10-5000
Part No.:
VPL10-5000
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaVPL10-5000.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 50.0VA CHAS
Packaging:
Box
Series:
Chassis Mount: World Series™
ProductStatus:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage-Primary:
115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad):
10V
Current-Output(Max):
5A
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
50.0VA
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
Wire Leads
Size/Dimension:
57.15mm L x 101.6mm W
Height-Seated(Max):
65.09mm