Triad Magnetics VPL28-2000
VPL28-2000
Part No.:
VPL28-2000
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaVPL28-2000.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 56.0VA CHAS
Packaging:
Box
Series:
Chassis Mount: World Series™
ProductStatus:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage-Primary:
115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad):
28V
Current-Output(Max):
2A
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
56.0VA
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
Wire Leads
Size/Dimension:
66.68mm L x 65.09mm W
Height-Seated(Max):
77.79mm