Triad Magnetics VPM12-4170
VPM12-4170
Part No.:
VPM12-4170
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaVPM12-4170.pdf
Description:
PWR XFMR TORO 50VA CHAS MT
Packaging:
Box
Series:
Toroidal Medical, VPM
ProductStatus:
Active
Type:
Toroidal
Voltage-Primary:
100V, 120V, 220V, 240V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 6V, Series 12V
Current-Output(Max):
Parallel 8.34A, Series 4.17A
PrimaryWinding(s):
Dual, Multiple Taps
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
50VA
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
Wire Leads
Size/Dimension:
92.00mm Dia
Height-Seated(Max):
38.00mm