Triad Magnetics VPM12-8330
VPM12-8330
Part No.:
VPM12-8330
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaVPM12-8330.pdf
Description:
PWR XFMR TORO 100VA CHAS MT
Packaging:
Box
Series:
Toroidal Medical, VPM
ProductStatus:
Active
Type:
Toroidal
Voltage-Primary:
100V, 120V, 220V, 240V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 6V, Series 12V
Current-Output(Max):
Parallel 16.66A, Series 8.33A
PrimaryWinding(s):
Dual, Multiple Taps
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
100VA
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
Wire Leads
Size/Dimension:
96.00mm Dia
Height-Seated(Max):
52.00mm