Triad Magnetics VPM240-10400
VPM240-10400
Part No.:
VPM240-10400
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaVPM240-10400.pdf
Description:
PWR XFMR TORO 2500VA CHAS MT
Packaging:
Box
Series:
Toroidal Medical, VPM
ProductStatus:
Active
Type:
Toroidal
Voltage-Primary:
100V, 120V, 220V, 240V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 120V, Series 240V
Current-Output(Max):
Parallel 21.8A, Series 10.4A
PrimaryWinding(s):
Dual, Multiple Taps
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
2500VA
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
Wire Leads
Size/Dimension:
215.00mm Dia
Height-Seated(Max):
120.00mm