Triad Magnetics VPP24-2330-B
VPP24-2330-B
Part No.:
VPP24-2330-B
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaVPP24-2330-B.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 56VA TH
Packaging:
Bulk
Series:
PC Mount: World Series™
ProductStatus:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage-Primary:
115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 12V, Series 24V
Current-Output(Max):
Parallel 4.66A, Series 2.33A
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
56VA
MountingType:
Through Hole
TerminationStyle:
PC Pin
Size/Dimension:
76.20mm L x 63.50mm W
Height-Seated(Max):
46.02mm