Triad Magnetics VPP24-420
VPP24-420
Part No.:
VPP24-420
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaVPP24-420.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
Packaging:
Box
Series:
PC Mount: World Series™
ProductStatus:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage-Primary:
115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 12V, Series 24V
Current-Output(Max):
Parallel 840mA, Series 420mA
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
10VA
MountingType:
Through Hole
TerminationStyle:
PC Pin
Size/Dimension:
47.63mm L x 39.67mm W
Height-Seated(Max):
34.93mm