Cornell Dubilier Electronics (CDE) VPR242U050N3L
VPR242U050N3L
Part No.:
VPR242U050N3L
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaVPR242U050N3L.pdf
Description:
CAP ALUM 2400UF 50V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
VPR
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2400 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
15mOhm @ 10kHz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
5.639 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.402 (10.20mm)
Size/Dimension:
1.000 Dia (25.40mm)
Height-Seated(Max):
3.626 (92.10mm)