Cornell Dubilier Electronics (CDE) VPR282U025L2L
VPR282U025L2L
Part No.:
VPR282U025L2L
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaVPR282U025L2L.pdf
Description:
CAP ALUM 2800UF 25V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
VPR
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2800 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
18mOhm @ 10kHz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
4.732 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.299 (7.60mm)
Size/Dimension:
0.874 Dia (22.20mm)
Height-Seated(Max):
2.626 (66.70mm)