Cornell Dubilier Electronics (CDE) VPR332U040N3L
VPR332U040N3L
Part No.:
VPR332U040N3L
Datasheet:
ShinYuaVPR332U040N3L.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 40V RADIAL
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
14mOhm @ 10kHz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@HighFrequency:
6.437 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.402 (10.20mm)
Size/Dimension:
1.000 Dia (25.40mm)
Height-Seated(Max):
3.626 (92.10mm)