Cornell Dubilier Electronics (CDE) VPR562U012N2C
VPR562U012N2C
Part No.:
VPR562U012N2C
Datasheet:
ShinYuaVPR562U012N2C.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 12V RADIAL
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
12 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
21mOhm @ 10kHz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@HighFrequency:
4.932 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.402 (10.20mm)
Size/Dimension:
1.000 Dia (25.40mm)
Height-Seated(Max):
2.126 (54.00mm)