Triad Magnetics VPS10-17500-B
VPS10-17500-B
Part No.:
VPS10-17500-B
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaVPS10-17500-B.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 175VA CHAS MT
Packaging:
Bulk
Series:
Chassis Mount: World Series™
ProductStatus:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage-Primary:
115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 5V, Series 10V
Current-Output(Max):
Parallel 35A, Series 17.5A
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
175VA
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
Solder, Quick Connect
Size/Dimension:
79.38mm L x 71.37mm W
Height-Seated(Max):
95.25mm