Triad Magnetics VPS16-11000
VPS16-11000
Part No.:
VPS16-11000
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaVPS16-11000.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 175VA CHAS MT
Packaging:
Box
Series:
Chassis Mount: World Series™
ProductStatus:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage-Primary:
115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 8V, Series 16V
Current-Output(Max):
Parallel 22A, Series 11A
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
175VA
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
Solder, Quick Connect
Size/Dimension:
79.50mm L x 71.37mm W
Height-Seated(Max):
95.25mm