Triad Magnetics VPS20-1250
VPS20-1250
Part No.:
VPS20-1250
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaVPS20-1250.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 25VA CHAS MT
Packaging:
Box
Series:
Chassis Mount: World Series™
ProductStatus:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage-Primary:
115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 10V, Series 20V
Current-Output(Max):
Parallel 2.5A, Series 1.25A
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
25VA
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
Solder, Quick Connect
Size/Dimension:
50.80mm L x 49.28mm W
Height-Seated(Max):
58.67mm