Triad Magnetics VPT12-13300
VPT12-13300
Part No.:
VPT12-13300
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaVPT12-13300.pdf
Description:
PWR XFMR TORO 160VA CHAS MT
Packaging:
Box
Series:
Chassis Mount: World Series™
ProductStatus:
Active
Type:
Toroidal
Voltage-Primary:
115V, 230V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 6V, Series 12V
Current-Output(Max):
Parallel 26.6A, Series 13.3A
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
160VA
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
Wire Leads
Size/Dimension:
103.00mm Dia x 48.00mm W
Height-Seated(Max):
52.0mm