Carling Technologies W24B2W881-A1100-000
W24B2W881-A1100-000
Part No.:
W24B2W881-A1100-000
Manufacturer:
Carling Technologies
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
W24B2W881-A1100-000.pdf
Description:
SWITCH ROCKER
Packaging:
Bulk
Series:
W
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
DPDT
SwitchFunction:
On-On
CurrentRating(Amps):
10A (DC)
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
24 V
ActuatorType:
Concave (Curved) - Illuminated
Color-Actuator/Cap:
Black
ActuatorMarking:
No Marking
IlluminationTypeColor:
LED, White/White
IlluminationVoltage(Nominal):
24 VDC
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
IngressProtection:
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Features:
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm