CAL-CHIP ELECTRONICS, INC. WB1008TR10SG
WB1008TR10SG
Part No.:
WB1008TR10SG
Manufacturer:
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
ShinYuaWB1008TR10SG.pdf
Description:
WW IND 1008 100NH 2%
  • Related Categories
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
WB
ProductStatus:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material-Core:
Ceramic
Inductance:
100 nH
Tolerance:
±2%
CurrentRating(Amps):
650 mA
Current-Saturation(Isat):
Shielding:
Unshielded
DCResistance(DCR):
560mOhm Max
Q@Freq:
60 @ 350MHz
Frequency-SelfResonant:
1GHz
Ratings:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test:
25 MHz