JAE Electronics WP27D-S050VA1-R15000
WP27D-S050VA1-R15000
Part No.:
WP27D-S050VA1-R15000
Manufacturer:
JAE Electronics
Category:
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
ShinYuaWP27D-S050VA1-R15000.pdf
Description:
CONN RCPT 50POS SMD GOLD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
WP27D
ProductStatus:
Obsolete
ConnectorType:
Receptacle, Center Strip Contacts
NumberofPositions:
50
Pitch:
0.014 (0.35mm)
NumberofRows:
2
MountingType:
Surface Mount
Features:
Solder Retention
ContactFinish:
Gold
ContactFinishThickness:
4.00µin (0.100µm)
MatedStackingHeights:
0.7mm