JAE Electronics WP7A-S020VA1-R500
WP7A-S020VA1-R500
Part No.:
WP7A-S020VA1-R500
Manufacturer:
JAE Electronics
Category:
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
ShinYuaWP7A-S020VA1-R500.pdf
Description:
CONN RCPT 20POS SMD GOLD
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
WP7
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
ConnectorType:
Receptacle, Center Strip Contacts
NumberofPositions:
20
Pitch:
0.016 (0.40mm)
NumberofRows:
2
MountingType:
Surface Mount
Features:
Solder Retention
ContactFinish:
Gold
ContactFinishThickness:
4.00µin (0.100µm)
MatedStackingHeights:
0.7mm