Vishay Dale WSL0603R0150DTG
WSL0603R0150DTG
Part No.:
WSL0603R0150DTG
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ShinYuaWSL0603R0150DTG.pdf
Description:
RES 0.015 OHM 0.5% 1/10W 0603
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
WSL
ProductStatus:
Active
Resistance:
15 mOhms
Tolerance:
±0.5%
Power(Watts):
0.1W, 1/10W
Composition:
Metal Element
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
TemperatureCoefficient:
±75ppm/°C
OperatingTemperature:
-65°C ~ 170°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.060 L x 0.030 W (1.52mm x 0.76mm)
Height-Seated(Max):
0.021 (0.53mm)