Vishay Dale WSL0805R0100DTG18
WSL0805R0100DTG18
Part No.:
WSL0805R0100DTG18
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYuaWSL0805R0100DTG18.pdf
Description:
RES 0.01 OHM 0.5% 1/4W 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
WSL-HP
ProductStatus:
Active
Resistance:
10 mOhms
Tolerance:
±0.5%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Element
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
TemperatureCoefficient:
±75ppm/°C
OperatingTemperature:
-65°C ~ 170°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.080 L x 0.050 W (2.03mm x 1.27mm)
Height-Seated(Max):
0.023 (0.58mm)