Vishay Dale WSL0805R0200FBA
WSL0805R0200FBA
Part No.:
WSL0805R0200FBA
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
WSL0805R0200FBA.pdf
Description:
RES 0.02 OHM 1% 1/8W 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Bulk
Series:
WSL
ProductStatus:
Active
Resistance:
20 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Metal Element
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
TemperatureCoefficient:
±75ppm/°C
OperatingTemperature:
-65°C ~ 170°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.080 L x 0.050 W (2.03mm x 1.27mm)
Height-Seated(Max):
0.018 (0.46mm)