Vishay Dale WSL0805R1500DTB
WSL0805R1500DTB
Part No.:
WSL0805R1500DTB
Datasheet:
WSL0805R1500DTB.pdf
Description:
RES 0.15 OHM 0.5% 1/8W 0805
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
WSL
Resistance:
150 mOhms
Tolerance:
±0.5%
Power(Watts):
0.125W, 1/8W
TemperatureCoefficient:
±75ppm/°C
OperatingTemperature:
-65°C ~ 170°C
Size/Dimension:
0.080 L x 0.050 W (2.03mm x 1.27mm)
Height-Seated(Max):
0.018 (0.46mm)