Vishay Dale WSL1206R0180DEK
WSL1206R0180DEK
Part No.:
WSL1206R0180DEK
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Datasheet:
WSL1206R0180DEK.pdf
Description:
RES 0.018 OHM 0.5% 1/4W 1206
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
WSL
ProductStatus:
Active
Resistance:
18 mOhms
Tolerance:
±0.5%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Element
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
TemperatureCoefficient:
±75ppm/°C
OperatingTemperature:
-65°C ~ 170°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
0.035 (0.89mm)