Vishay Dale WSL1206R0510FBA
WSL1206R0510FBA
Part No.:
WSL1206R0510FBA
Datasheet:
WSL1206R0510FBA.pdf
Description:
RES 0.051 OHM 1% 1/4W 1206
Resistance:
51 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
TemperatureCoefficient:
±75ppm/°C
OperatingTemperature:
-65°C ~ 170°C
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
0.035 (0.89mm)