Vishay Dale WSL2010R0200DTA
WSL2010R0200DTA
Part No.:
WSL2010R0200DTA
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
WSL2010R0200DTA.pdf
Description:
RES 0.02 OHM 0.5% 1/2W 2010
  • Related Categories
Package/Case:
2010 (5025 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
WSL
ProductStatus:
Active
Resistance:
20 mOhms
Tolerance:
±0.5%
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Element
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
TemperatureCoefficient:
±75ppm/°C
OperatingTemperature:
-65°C ~ 170°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.200 L x 0.100 W (5.08mm x 2.54mm)
Height-Seated(Max):
0.035 (0.89mm)