Vishay Dale WSL25125L500FTA18
WSL25125L500FTA18
Part No.:
WSL25125L500FTA18
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
ShinYuaWSL25125L500FTA18.pdf
Description:
RES 0.0055 OHM 1% 2W 2512
  • Related Categories
Package/Case:
2512 (6432 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
WSL-HP
ProductStatus:
Active
Resistance:
5.5 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
2W
Composition:
Metal Element
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
TemperatureCoefficient:
±110ppm/°C
OperatingTemperature:
-65°C ~ 170°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.250 L x 0.125 W (6.35mm x 3.18mm)
Height-Seated(Max):
0.035 (0.89mm)