Soberton Inc. WSP-3605-16Y
WSP-3605-16Y
Part No.:
WSP-3605-16Y
Manufacturer:
Soberton Inc.
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
ShinYuaWSP-3605-16Y.pdf
Description:
16 OHM, 1W, 88DB, 600HZ, 36MM DI
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
General Purpose
FrequencyRange:
600 Hz ~ 5 kHz
Frequency-SelfResonant:
600Hz
Impedance:
16 Ohms
Efficiency-dBA:
88.00
Efficiency-Testing:
1W/500mm
Efficiency-Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power-Rated:
700 mW
Power-Max:
1.5 W
PortLocation:
Top
Shape:
Round
Material-Cone:
Polyethylene Terephthalate (PET)
Material-Magnet:
Nd-Fe-B
IngressProtection:
Ratings:
Termination:
Solder Pads
Size/Dimension:
1.417 Dia (36.00mm)