TE Connectivity Raychem Cable Protection WXA-0059-14-9CS2972
WXA-0059-14-9CS2972
Part No.:
WXA-0059-14-9CS2972
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYuaWXA-0059-14-9CS2972.pdf
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 14AWG WHT
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up, Dual Wall
WireGauge:
14 AWG
ConductorStrand:
19/27
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.093 (2.36mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.005 (0.13mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C