SunLED XDMDK100C
XDMDK100C
Part No.:
XDMDK100C
Manufacturer:
SunLED
Category:
Display Modules - LED Character and Numeric
Package:
Datasheet:
ShinYuaXDMDK100C.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 3.98 SGL RED 10DIP
Packaging:
Box
Series:
ProductStatus:
Active
DisplayFormat:
NumberofCharacters:
1
Size/Dimension:
4.803 H x 3.543 W x 0.591 D (122.00mm x 90.00mm x 15.00mm)
Digit/AlphaSize:
3.98 (101.20mm)
DisplayType:
7-Segment
CommonPin:
Common Cathode
Color:
Red
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
7.4V
Current-Test:
10mA
MillicandelaRating:
74mcd
Wavelength-Peak:
645nm
PowerDissipation(Max):
150mW