SunLED XDVG100A
XDVG100A
Part No.:
XDVG100A
Manufacturer:
SunLED
Category:
Display Modules - LED Character and Numeric
Package:
Datasheet:
ShinYuaXDVG100A.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 3.98 SGL GRN 10DIP
Packaging:
Box
Series:
ProductStatus:
Active
DisplayFormat:
NumberofCharacters:
1
Size/Dimension:
4.803 H x 3.543 W x 0.591 D (122.00mm x 90.00mm x 15.00mm)
Digit/AlphaSize:
3.98 (101.20mm)
DisplayType:
7-Segment
CommonPin:
Common Anode
Color:
Green
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
8V
Current-Test:
10mA
MillicandelaRating:
30mcd
Wavelength-Peak:
574nm
PowerDissipation(Max):
150mW