Schneider Electric XMLK200P2C23
XMLK200P2C23
Part No.:
XMLK200P2C23
Manufacturer:
Schneider Electric
Category:
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Package:
Datasheet:
ShinYuaXMLK200P2C23.pdf
Description:
ELECTRONIC PRESSURE SENSORS, PRE
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Box
Series:
ProductStatus:
Active
Applications:
Industrial Automation
PressureType:
Switch
OperatingPressure:
0 ~ 200PSI (0 ~ 1378.95kPa)
OutputType:
Analog Current
Output:
4 ~ 20 mA
Accuracy:
±1%
Voltage-Supply:
8V ~ 33V
PortSize:
Male - 1/4 (6.35mm) NPT
PortStyle:
Threaded
Features:
TerminationStyle:
Quick Connects
MaximumPressure:
400PSI (2757.9kPa)
OperatingTemperature:
0°C ~ 80°C (TA)