Schneider Electric XMLP010BD71F
XMLP010BD71F
Part No.:
XMLP010BD71F
Manufacturer:
Schneider Electric
Category:
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Package:
Datasheet:
ShinYuaXMLP010BD71F.pdf
Description:
ELECTRONIC PRESSURE SENSORS, PRE
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Box
Series:
ProductStatus:
Active
Applications:
Industrial Automation
PressureType:
Switch
OperatingPressure:
0 ~ 145.04PSI (0 ~ 1000kPa)
OutputType:
Analog Voltage
Output:
0 V ~ 10 V
Accuracy:
±0.5%
Voltage-Supply:
12V ~ 33V
PortSize:
Male - 1/4 (6.35mm) GA
PortStyle:
Threaded
Features:
TerminationStyle:
Connector
MaximumPressure:
435.11PSI (3000kPa)
OperatingTemperature:
-30°C ~ 85°C (TA)