Schneider Electric XMLP100PP730
XMLP100PP730
Part No.:
XMLP100PP730
Manufacturer:
Schneider Electric
Category:
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Package:
Datasheet:
ShinYuaXMLP100PP730.pdf
Description:
PRESSURE TRANSMITTER - XMLP - 10
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Box
Series:
ProductStatus:
Active
Applications:
Industrial Automation
PressureType:
Switch
OperatingPressure:
0 ~ 100PSI (0 ~ 689.48kPa)
OutputType:
Analog Voltage
Output:
0 V ~ 10 V
Accuracy:
±0.5%
Voltage-Supply:
12V ~ 33V
PortSize:
Male - 1/4 (6.35mm) NPT
PortStyle:
Threaded
Features:
TerminationStyle:
Connector
MaximumPressure:
300PSI (2068.43kPa)
OperatingTemperature:
-30°C ~ 85°C (TA)