Schneider Electric XMLP200PP230
XMLP200PP230
Part No.:
XMLP200PP230
Manufacturer:
Schneider Electric
Category:
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Package:
Datasheet:
ShinYuaXMLP200PP230.pdf
Description:
PRESSURE TRANSMITTER - XMLP - 20
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Box
Series:
ProductStatus:
Active
Applications:
Industrial Automation
PressureType:
Switch
OperatingPressure:
0 ~ 200PSI (0 ~ 1378.95kPa)
OutputType:
Analog Current
Output:
4 ~ 20 mA
Accuracy:
±0.5%
Voltage-Supply:
7V ~ 33V
PortSize:
Male - 1/4 (6.35mm) NPT
PortStyle:
Threaded
Features:
TerminationStyle:
Connector
MaximumPressure:
600PSI (4136.85kPa)
OperatingTemperature:
-30°C ~ 85°C (TA)